Szkło polecane dla alergików

Osoby uczulone na nikiel muszą uważać na szkło, z którym mają kontakt. Tak – szkło może zawierać nikiel, jednak na szczęście to rzadkość. Co więcej alergikom zaleca się, aby zastępowały urządzenia i przedmioty wykonane z metali zamiennikami z bezpiecznego szkła bez domieszek. Dotyczy to np. czajników elektrycznych ze stali nierdzewnej, które można zastąpić równie dobrymi egzemplarzami ze ściankami wykonanymi ze szkła żaroodpornego.
Alergie na nikiel coraz częściej występuję w krajach nowoczesnych i zalicza się je do grupy tzw. chorób cywilizacyjnych. Objawiają się one zmianami na skórze wywołanymi w skutek bezpośredniego kontaktu z przedmiotem zawierającym domieszkę niklu. Miejsca te zaczerwieniają się, swędzą, a czasem nawet dochodzi do łuszczenia naskórka. Atak może nastąpić na skutek noszenia biżuterii (kolczyki, bransoletki, łańcuszki, naszyjniki), dotknięcia klamki czy innych przedmiotów codziennego użytku: guzików, klamry przy paskach czy kluczy. Zdecydowanie częściej złe skutki takich kontaktów odczuwają kobiety niż mężczyźni, ale niestety problem ten dotyka coraz więcej dzieci.
Stal nierdzewna często zawiera nikiel
– Nikiel z reguły występuje w przedmiotach wykonanych ze stali nierdzewnej – ostrzega specjalista ze sklepu internetowego Porcelana24.pl. – W gospodarstwa domowych spotyka się go w wielu sztućcach czy naczyniach do gotowania. Na szczęście markowi producenci sprzętów AGD, wyposażenia kuchni i salonu znaleźli odpowiednie zamienniki dla osób, które są uczulone na nikiel.
Niestety w tyle pozostaje medycyna, która nie odkryła jeszcze sposobu leczenia alergii na ten metal. Podrażnione miejsca można jedynie posmarować specjalnymi maściami, aby złagodzić objawy. Najlepszym więc sposobem uniknięcia groźnych skutków, jest unikanie kontaktu z przedmiotami zawierającymi nikiel. Dlatego wybierając wyposażenie do domu alergika warto zaopatrzyć się w akcesoria wykonane z odpowiednich materiałów. Należy zaznaczyć, że wytwarzane są także stopy stali nierdzewnej nie zawierające niklu – informacje na ten producenci akcesoriów domowych powinni umieszczać na opakowaniach lub można o to zapytać kompetentnego sprzedawcę w sklepie.
Szkło wolne od niklu
Także dotykając szkła alergicy powinni zachować ostrożność. Na szczęście bardzo mało przedmiotów i urządzeń wykonanych ze szkła zawiera ten niebezpieczny dla zdrowia metal. W procesie produkcji dodaje się go na etapie płynnej masy w hucie np. gdy zamierza się zmienić odcień szklanego wyrobu. Nikiel wywołuje efekt „zadymienia” przezroczystej masy. Takiej mieszanki nie stosuje się np. w naczyniach żaroodpornych, które mogą zastępować garnki czy brytfanny ze stali nierdzewnej z domieszką niklu.
Alergicy powinni zainteresować się także czajnikami elektrycznymi z przezroczystego szkła, a zupełnie porzucić stosowanie metalowych urządzeń tego typu. Wiele osób wybiera pierwsze z nich ze względów estetycznych czy dizajnerski wygląd. Dla osób uczulonych taki wybór jest jednak zwykłą koniecznością.
Ważne jest także zastąpienie widelców i łyżek zawierających nikiel, sztućcami bez tej domieszki. W tym wypadku należy zdecydować się na przedmioty wykonane ze stali nierdzewnej opartej na bazie stopu żelaza i chromu, a oczywiście pozbawionych niklu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Ms Recykling Firma Produkcyjno-Handlowa Marek Sułkowski
Recykling woj. małopolskie34-600 Limanowa, Rzeczna 7
-
Eko-Pol. Recykling odpadów, eksport, import
Recykling woj. lubelskie21-040 Świdnik, al. Lotników Polskich 1