Cięcie szkła wodą. Jak to wygląda w praktyce?
Szkło jest podstawą wystroju, od sztuki po architekturę. Do takich zastosowań niezbędne są specjalistyczne techniki cięcia materiału. Cięcie szkła nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, szkło jest delikatnym materiałem i może pęknąć pod wpływem nadmiernej siły. Dodatkowo ma zazwyczaj ostre rogi, więc wymaga metody, która nie powoduje żadnych uszkodzeń operatora.
Co to jest cięcie szkła?
Cięcie szkła to metoda osłabienia jego struktury wzdłuż linii nacięcia, którą można rozbić przy użyciu kontrolowanej siły. Materiał podzielony jest na dwie sekcje wzdłuż linii nacięcia lub szczeliny. Niezależnie od zastosowania cięcie szkła jest takie samo. Nieważne czy jest wykonywane w zastosowaniach przemysłowych, czy przez majsterkowiczów. Różnice w procesie dotyczą rozmiaru tafli, jej grubości oraz narzędzi. Precyzyjnie wykonane narzędzia do cięcia szkła ułatwiają tworzenie dokładnej linii nacięcia w celu uzyskania czystego i spójnego złamania. Chociaż narzędzia tnące są istotną częścią tworzenia linii nacięcia, dodawanie ich do łamania znacznie upraszcza ten proces. Jak informują pracownicy firmy Centrum Precyzyjnego Cięcia, cięciu wodą mogą być poddawane różne typy szkła. Niezależnie od jego grubości czy wielkości, narzędzia można dostosować tak, aby, jak najlepiej wykonały pracę.
Przeczytaj również: Czy szkło da się ciąć wodą?
Narzędzia przeznaczone do cięcia szkła wodą
Istnieje nieskończona różnorodność narzędzi tnących. Są one wykonane w różnych stylach, aby dopasować się do potrzeb aplikacji. Każdy typ narzędzia wykonuje tę samą pracę, ale oferuje różne metody punktowania. Najczęściej stosowane to wycinarka wodna, która przynosi następujące korzyści:
Przeczytaj również: Metody obróbki szkła
uzyskanie precyzyjnych kształtów,
gładkich krawędzi,
powtarzalności,
mniejsze ryzyko uszkodzenia materiału.
Do cięcia wykorzystuje się przede wszystkim urządzenie nazywane waterjet. Dzięki niemu można precyzyjnie wycinać skomplikowane kształty z metali kolorowych, stali szlachetnej, nierdzewnej, gumy, tworzywa sztucznego, a nawet kamienia naturalnego. Rozwój technologiczny pozwolił na opracowanie maszyn i narzędzi, które znacznie ułatwiają ten proces. Dzięki temu można dziś uzyskać skomplikowane kształty i powtarzalność produkcji. Współczesne metody cięcia szkła i innych materiałów wodą są dużo wydajniejsze i wygodniejsze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana